Widget Image
The Czechoslovak Talks je projekt zachycující životní příběhy československých krajanů ve světě. Příběhy osobních vzestupů i pádů, příležitostí i překážek a hlavně životních zkušeností, které tímto zachováváme pro další generace.

 

Sledujte nás

Eva Rohan

„Byly jsme tři sestry: já, Jiřina a Bohumíra. Tatínek pracoval jako specialista v závodech Škoda, hodně cestoval a doma moc nepobyl. Nás tři vychovávala matka. Během druhé světové války táta odešel pracovat do zahraničí, odloučení rodičům neprospělo a po návratu se rodiče rozešli. Tatínek si poté žil vlastním životem a my tím svým.

V Bratislavě jsem vystudovala herectví a později získala angažmá ve Slovenském národním divadle. Jedním z mých kolegů byl i legendární herec Ladislav Chudík, kterého dodnes obdivuji. Žila jsem v těch dobách naplno a bezstarostně, samé večírky a zábava. V Bratislavě jsem se i provdala. Můj muž byl velký fešák z dobré rodiny, ale bohužel nám to nevyšlo a naše manželství skončilo rozvodem.

Jednoho dne mě, mou mámu a sestru Jiřinu komunisté zavřeli do vězení za to, že jsme se v práci zapletly do rozhovoru, který se komunistům nelíbil.
S příchodem komunismu se můj život začal rychle měnit. Najednou jsem si musela dávat pozor na to, co a před kým řeknu. Jednoho dne mě, mou mámu a sestru Jiřinu komunisté zavřeli do vězení za to, že jsme se v práci zapletly do rozhovoru, který se komunistům nelíbil. I když mě brzy pustili na svobodu, mé možnosti byly najednou omezené. K divadlu mě už nepustili a tak jsem musela začít pracovat manuálně.
Jednoho dne jsem dostala nabídku zúčastnit se konkursu v Alhambře. Byl to zvláštní konkurs, ale byla jsem vybrána na pozici kabaretní tanečnice. Působila jsem tam však jen velmi krátce, pořád jsem hledala cesty, jak se dostat z Československa pryč. Atmosféra se rychle měnila, měla jsem pocit, že je tam stále větší dusno a toužila jsem se volně nadechnout.

K odchodu za hranice jsem však potřebovala zvací dopis a tak mě má teta v Rakousku pozvala na několikadenní návštěvu. Zpět jsem se však již nevrátila. V Rakousku jsem se živila podobně jako v Praze, tančila jsem v Kabaretu Maxim a zpívala šansony od Edith Piaf. Měla jsem obrovský úspěch, byla jsem mladá, krásná a mnohým mužům jsem zamotala hlavu.

Jednou kabaret navštívil Ital, který mi nabídl práci ve Spojených státech. Pracovní povolení bylo vyřízeno rychle a já byla rozhodnuta odjet. Amerika mě nadchla. Netrvalo dlouho a já si uvědomila, že jsem našla místo, kde chci opravdu žít.

Bohužel jsem si nepřečetla, že pracovní smlouva byla pouze na tři měsíce a já jsem se brzy musela začít starat sama o sebe. Naštěstí máme v rodině silně zakořeněný smysl pro byznys. Jakmile jsem uviděla příležitost, tak jsem jí chytla za pačesy. Kupovala jsem a prodávala co se dalo. Můj první obchod byla trafika v Astorii, později jsem prodávala domy na Long Islandu.

Amerika je země rozmanitých možností a je jen na Tobě, jestli jich využiješ nebo jestli je promarníš. Své šance zde v Americe proměnila také má sestra Jiřinka, která sem za mnou přijela. Těší mě, čeho všeho svou pílí a vytrvalostí  dokázala. I moje nejmladší sestřička Bohumíra se po revoluci stala úspěšnou podnikatelkou, ta však zůstala v Československu.

Amerika je země rozmanitých možností a je jen na Tobě, jestli jich využiješ nebo jestli je promarníš.
V Čechách mám stále rodinu, která mě příležitostně přijede navštívit. Já jsem se však zpátky domů už nikdy nevrátila. Bohužel na rodnou zem nemám dobré vzpomínky. Roky jsme se soudili o dům, který nám komunisté chtěli zabavit.

Nyní žiji v malém městečku nedaleko New Yorku, kam jsem se před pár lety přestěhovala. Je tu krásná příroda,  která mě naplňuje energií a vitalitou. Snažím se užívat si každou chvilku života, i když už jiným způsobem než kdysi.“

Únor 13, 2017
Jan Ehrenreich
"Když jsem vyrůstal, ani mě nenapadlo, že v životě uvidím tolik neštěstí a utrpení,...
Březen 7, 2018
Marie Výborná – Berounsky
„Přišla jsem na svět 20. srpna 1886, když byly mému staršímu bratru Josefovi 4 roky....

Zaujal Vás tento příběh?

Napište nám k němu komentář. Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou jsou povinná.